Teachers' Council PDF Print E-mail

Govt. of West Bengal Maulana Azad College, Kolkata

 

Govt. of West Bengal

Maulana Azad College, Kolkata

 

List of Sub-Committees of the College for 2010 – 11 formed by the Teachers’ Council:

 

University Examination : Bhawani Dutta (English) -Jt. Convener.

Part-III : Examination : Shampa Dutta Gupta (Sociology) - ’’

M. Maseehur Rahman (Arabic)

Asif Jamal Laskar (I.H. & C)

Soma Pal Saha (Microbiology)

Aditi Basu (Sociology)

Iftekar Ahmad (Persian)

Kallol Roy (English)

 

Part-II Examination : Rajarshi Roy (Botany) -Jt. Convener

Sandip Mandal (Bengali) - ’’

S.M.Al Quaderi (Arabic)

Shahid Jamil (Persian)

Susovan Mukhopadhyay (Bengali)

Suranjana Bhattacharya (Chemistry)

Sudip Bandyopadhyay (Chemistry)

Subhadeep Paul (English)

Sautrik Basu (Botany)

Samudra Prasad Banik (Mic-bio.)

 

Part-I Examination : Chitta Ranjan Das (Chemistry) - Convener

Arup Kumar Hait (Statistics)

Suparna Basu Chaki (Chemistry)

Dulal Ch. Guria (Chemistry)

Barnana Guha Thakurta (Pol. Sc.)

Arpita Sengupta (Philosophy)

Ananya Roy Chowdhury (History)

Avijit Mandal (Economics)

Gouriswar Chowdhury (Is. His & Cul.)

Urmi Roy (Microbiology)

Sucharita Ghosh Sengupta (History)

 

Routine Subcommittee: Partha Pal (Satistics) - Convener

Somnath Bandyopadhyay (Math.)

Anup Giri (Statistics)

Dabir Ahmed (Urdu)

Sanjib Das (Zoology)

 

Examination (Internal) : Sukanya Dutta (History)

Nandini Saila Dasgupta (History)

Sanghamitra Dasgupta (Philosophy)

 

 

 

(Contd..2)

 

 

: 2 :

 

UGC Sub-committee : Swapan Bhattacharya (Mic-Bio.) - Convener

Subir Dasgupta (Zoology)

Arup Kr. Hait (Statistics)

Bidyut Pal (Math)

D.P. Chatterjee (Sociology)

Arpita Sengupta (Philosophy)

 

Students’ Union

Election Sub-committee : Pratap Ch. De (Chemistry) - Convener

Golam Sarwar (Persian)

Swapan Bhattacharya (Microbilogy)

Anis Akhtar (Urdu)

Ushri Roy (Botany)

Bidyut Roy (Math)

Somnath Banerjee (Math)

Sucharita Sarkar (History)

Sahid Jamil (Persian)

S.M. Al Quedri (Arabic)

 

Students’ Hostel : Anis Akhtar (Urdu) - Convener

Sub-committee Jamil Ahmed (Is.Hist. & Cul.)

M. Maseehur Rahman (Arabic)

 

Admission Sub-committee : Bidyut Pal (Mathematics) - Convener

Bidyut Roy (Math)

Nanda Das (Math)

Ushri Roy (Botany)

D.P. Chatterjee (Sociology)

Debaprem Bhattacharya (Physics)

Sudip Bandyopadhyay (Chemistry)

Somnath Banerjee (Math)

Rini Roy (Microbiology)

 

Magazine Subcommittee : Anis Akhtar (Urdu) - Convener

Jaya Chakraborty (Bengali)

Namita Chakraborty (English)

Nilanjan Chakraborty (Statistics)

Deb Kumar Mitra (Chemistry)

Library Subcommittee : Anjan Dutta (Librarian) - Convener

Biswajit Banerjee (Librarian)

Dipankar Sengupta (Zoology)

Arabinda pal (Economics)

Atanu Sanyal (Pol. Science)

Debasish Sen (Physics)

Nandita Basak (Economics)

S. Shibli (Urdu)

Madhumita Sen (Sociology)

(Contd..3)

: 3 :

 

Career Advancement, : Sasanka Mandal (Physics) - Jt. Convener

Pay-fixation & Swapan Bhattacharya (Mic-bio.) - ’’

Service Book Subcommittee Jamil Ahmed (Is. His. & Cul.)

Madhusudan Ghosh (Physics)

Ujjal Baran Roy (Economics)

 

Students’ Financial Assistance : Jamil Ahmed (Is. His. & Cul.) - Convener

Humayun Jamil Khan (Urdu)

Prabal Sengupta (History)

Sumana Das (Zoology)

Subir Dasgupta (Zoology)

 

Income Tax & Internal Audit : Hareram Hazra (Commerce) - Convener

Sachindra Ch. Kar (Commerce)

Asit Ghosh (Commerce)

 

Placement Cell : Rajarshi Roy (Botany) - Convener

Bhaskar Dey (Physics)

Jamil Ahmed (Is. Hist. & Cul.)

 

Staff Club : Sandip Mandal (Bengali) - Convener

Aditi Basu (Sociology)

Suranjana Bhattacharya (Sanskrit)

Samar Chattopadhyay (Physics)

 

Sports Sub-committee : Asif Jamal Laskar (Is. Hist. & Cul.) - Convener

Deba Prashad Chatterjee (Sociology)

Urmi Roy (Botany)

 

Seminar Subcommittee : Ranjan Roy (Pol. Science) - Convener

N. B. Routh (English)

Namita Chakraborty (English)

Azhar Alam (Urdu)

Snigdha Bandyopadhyay (Bengali)

Arabinda pal (Economics)

Subha Manna (Zoology)

 

Students’ Union & Discipline: All Heads of the Department.

 

Tabulation Subcommittee : Ujjal Baran Roy (Economics) - Convener

Nandita Bagchi (Economics)

Subha Manna (Zoology)

Deba Prashad Chatterjee (Sociology)

 

 

(Contd..4)

 

 

 

 

: 4 :

 

 

 

Computer & Website, : Biswajit Banerjee (Librarian) - Jt. Convener

Internet Maintenance Arup Kr. Hait (Statistics) - ’’

Bidyut Pal (Math.)

Arijit Chakraborty (Chemistry)

Azhar Alam (Urdu)

 

 

 

 

 

 

 

Principal

Maulana Azad College, Kolkata